piatok 29. júna 2012

Môj kamarát Jano strávil rok v Mexiku. V najbližších dňoch sa vďaka minisérii rozhovorov  dozviete viac nielen o živote v tejto krajine plnej kontrastov, ale i o živote dobrovoľníka.

na haciende u kamaráta, Jano je ten vpravo :-), archív Jano
V Mexiku si strávil jeden rok ako dobrovoľník. V ktorej časti Mexika si žil?
Bol som v Meride, v hlavnom meste federatívneho štátu Yucatán. Nachádza sa na severe Yucatánskeho poloostrova. Mexiko je zložené z federatívnych štátov, ktoré spolu tvoria Spojené štáty mexické.

Aké je tam počasie?
Počas roka je tam strašne teplo a vlhko, v lete stúpne vlhkosť až na 95-100%. Prší iba počas obdobia dažďov od konca augusta do októbra. Vtedy poobedia dve hodiny tak leje, že na ulici je vody až po kolená. Nemajú až tak dobre spravenú kanalizáciu, takže ulice sú vždy zaliate. Ľudia sa brodia vo vode a nesú si zdvihnuté tašky. Autá idú asi desiatkou a vyzerá to akoby plávali na hladine. Ale potom vyjde slnko a za hodinu je všetko suché.


Koľko má  Merida obyvateľov?
Oni hovoria, že Merida je také menšie mexické mesto. Má niečo cez milión obyvateľov (1,035,238 pozn.strawberry).

Ako sa žije v Mexiku?
Veľmi to závisí od toho, kde sa narodíš, do akej spoločenskej vrstvy. Je tam vrstva veľmi- veľmi- veľmi bohatých, veľmi- veľmi- veľmi chudobných a potom veľmi malá skupina, ktorá tvorí strednú vrstvu. Ale stredná vrstva je o veľa chudobnejšia ako stredná vrstva na Slovensku.

Takže si to mám predstaviť tak, ako vykreslujú Mexiko telenovely?
Akože podľa mňa sú telenovely úplná realita. Dosť verne zobrazujú spoločenské pomery, v akých Mexičania  žijú. Podľa mňa sa nakrúcajú pre nižšie spoločenské vrstvy, aby mali ľudia nádej.

Chudobný človek sa teda môže vypracovať?
Môže, ale je to pomerne dosť náročné. Nemáš prístup ku vzdelaniu a ak aj áno, tak vzdelanie zadarmo je na veľmi zlej úrovni.

Ako si mám predstaviť úplne najchudobnejších?
Počas Veľkej noci sme robili misie a boli sme na dedine, ktoré sa volajú pueblo. Výraz dedina tam má však úplne iný zmysel ako na Slovensku. Ľudia tam žijú v slamených domoch so slamenými strechami alebo v štátnych unimobunkách. Elektrinu majú a dokonca aj telky, ale pod slamenou strechou. Chodia bosí, niektorí nevedia ani po španielsky. Hovoria máysky.
Keď som sa odtiaľ vracal, mal som pocit, že na Slovensku môžme byť veľmi šťastní, ako sa máme. Tam sú milióny ľudí, ktorí dennodenne riešia situáciu, že čo budeme dnes jesť. Je tam aj vysoká nezamestnanosť. Majú však aj výhodu, že niekedy raz za čas príde do dediny človek z bohatej rodiny, ktorý povie, že zháňa rodinu, ktorá mu bude slúžiť. A oni idú k nemu robiť. Dá im ubytovanie, televíziu. Ja som strašne smial, keď mi nejaký kamarát hovoril, že tá rodina sa má u nich super, lebo u nich bývajú, majú stravu, majú telku a ešte si aj niečo zarobia.

Je to pre nich vykúpenie, keď sa dostanú do takej rodiny?
Určite áno. Je to top práca. Niekomu robiť sluhu. Sluhu v úvodzovkách. V podstate sú to zamestnanci, ktorí u nich aj žijú. A čo robia? Varia, upratujú, starajú sa o dom. Väčšinou rodičia a deti chodia do štátnej školy.

Ako sa k takýmto rodinám správajú?
To veľmi závisí od rodiny. To, kde som ja fungoval, teda vo vysoko kresťanskej komunite, tam boli títo zamestnanci braní ako súčasť rodiny. Nie úplne, ale kupovali im darčeky na Vianoce, mali ich radi. Decká ich zbožňovali, lebo slúžky sa o nich starali od detstva, vychovávali ich.

Takže naozaj ako v telenovele.
Áno, no v tých rodinách, ktoré som poznal, sa mali títo zamestnanci veľmi dobre.

Je to 24-hodinová práca?
To asi tiež závisí, ale vo väčšine rodín určite áno.

Mali títo ľudia  čas aj na vlastný život?
To bol ich život. A raz za mesiac išli do svojej dediny na nejakú oslavu alebo svadbu. Ale im to tak vyhovuje, je to pre nich lepšie ako niekde trieť biedu.

Ako to vnímali títo bohatí ľudia, že mali sluhov?
Oni to tak nevnímajú. U nich je to najviac normálna vec, ktorú si vieš predstaviť. To, že ty máš doma mikrovlnku alebo umývačku riadu, tak pre neho je to kuchárka alebo upratovačka. Im to ani nenapadne. Ty si sa narodila v rodine, kde máš sluhu a všetci tvoji kamaráti majú sluhu a tebe to príde úplne normálne. Mne sa to slovo sluha ale strašne nepáči. To to úplne nevystihuje, lebo to nie je ako v stredoveku.  Je to skôr zamestnanec, ktorý tam žije aj s rodinou.

Ty si sa ako dobrovoľník stretával s chlapcami najmä z bohatých rodín. Akí boli?
Vieš čo, ja som si tam uvedomil jednu podstatnú vec, že je úplne jedno, koľko máš peňazí, lebo tak či onak riešiš tie isté veci, čo rieši každý. Pokiaľ nemusíš riešiť, že nemáš dosť jedla, základné životné potreby. Tak riešiš de facto to isté. Mladí ľudia teda. Kam sa ideš zabaviť, kto má koho rád, kto s kým chodí, nechodí, kto sa s kým pohádal. Proste úplne bežné veci, akurát rozdiel je, že jedni prídu domov do chudobnej rodiny a druhí prídu domov na aute, alebo ich dovezie šofér.

Ale máš iné perspektívy.
Perspektívy áno. Ale tí mladí ľudia to tak nevnímajú. Mne to prišlo absolútne identické s tým, čo som prežíval na strednej škole doma na Slovensku, len s tým rozdielom, že ma nedoviezol do školy šofér. A nešiel som si potom zahrať golf, ale futbal. Ale tá podstata mi prišla úplne rovnaká.

To be continued. :-)

štvrtok 28. júna 2012



Pod lampou býva najväčšia tma. V mojom prípade za domom. :-)
Tieto kvietky som nazbierala na lúke pri dome.





utorok 26. júna 2012

Mascarpone s jahodami

















Ivetkin recept:
250g mascarpone
2 vajcia
4 vanilkové cukry
asi 750g jahôd
dlhé piškóty

Ivetka vymiešala žĺtka s 2 cukrami, pridala mascarpone a spolu vymiešala. Ďalej pridala penu z dvoch bielkov a mascarpone mala hotové.
Jahody (okrem pár, ktoré si nechala na ozdobu) rozmixovala s cukrom.
Na spodok pohára dala piškóty, na to vrstvu rozmixovaných jahôd a nakoniec navrch vymiešané mascarpone. Dozdobila jahodami a čokoládou.

Jonášovi doma rastie konkurencia. :-)

pondelok 25. júna 2012

Seriál Suits - inteligentný humor z právnického prostredia

Mike a Harvey, promo fotka 2.série





















Nie tak často viem až tak jednoznačne povedať, že mám niečo najradšej. Ale seriál Suits si to zaslúži. Za posledných niekoľko rokov je to najvtipnejší a najbystrejší seriál, aký poznám.
Pred pár dňami začala v USA druhá séria, ale určite si pozrite aj prvú sériu, ktorá mala 12 dielov. Jednotlivé diely na seba nadväzujú.

Keďže raz vidieť je lepšie ako stokrát počuť, tu je trailer k prvej sérii:



Seriál má vysoké hodnotenie nielen na IMDb, ale i na ČSFD.

Dospozerania! :-)

P.S.: Pozor! Vysoko návykové. :-)

sobota 23. júna 2012

La dolce vita.


Na Facebooku som objavila tento poklad. Toto leto to už nestíham, čaká ma olympiáda a Londýn, ale žeby som vymenila budúci rok Nice za toto miesto? Nechám sa sama prekvapiť. :-) 


Bol tu aj James Bond. ;-)























































piatok 22. júna 2012

milí čitatelia

Milí čitatelia môjho blogu,
tento týždeň som mala trochu menej času písať vám a ukazovať, čo som videla alebo zažila, ale napravím to v najbližších dňoch. 
Teším sa, že i napriek tomu návštevnosť neklesla. 
Prajem pekný víkend.

strawberry

P.S.: Ešte je trochu jahôd na trhoch, dajte si cez víkend. 

utorok 19. júna 2012

nedeľa 17. júna 2012

Ako chytať v žite


Ešte ani raz som na svojom blogu neodporúčala knižku. A nie to ešte knižku, ktorú som nielenže ešte nečítala, ale ani nedržala v ruke. Iba som o nej dnes večer cestou domov v aute počula a viem, že je to knižka, ktorú si nielen prečítam, ale i darujem pár ľuďom. 
Na SRo1 som počúvala rozhovor s Maruškou, ako ju redaktorka oslovovala. Takú radosť zo života a čistú dušu som už veľmi dlho nepočula. Hoci nie som veriaca, som otvorený človek a mám pocit, že táto knižka mi veľa dá. 
Tak čítajte so mnou. :-)


Link na knižku: Ako chytať v žite. Maruška Kožlejová

pondelok 11. júna 2012

It's a polo time ALEBO zašlapávala som trsy trávy :-)

Po troch dňoch strávených vo veveričkove :-) (rozumej výraz kamarátky Katky pre Tatranskú Lomnicu) pridávam sľúbenú druhú časť so zážitkami na konskom póle.

Víťazmi otvorených majstrovstiev Slovenska za rok 2012 v konskom póle sa stali hráči tímu Sheron.

víťazný tím Sheron krátko pred zasiahnutím
šumivým vínom :-)

















Na druhom mieste sa umiestnil tím J&T Banky. Ďalšie výsledky nájdete tu.

tím J&T Banky spolu
s riaditeľkou banky pani Monikou Céreovou
  















vhodenie poslednej loptičky finálového zápasu
sa odohralo z červeného auta
















a nemôžem zabudnúť na najlepšieho koňa turnaja :-)
the best playing polo pony


















Nesúťažili len kone s hráčmi, ale i prítomné dámy a ich klobúky. Na obrázku hore sú tri finalistky súťaže o najkrajší klobúk. Vyhrala a najväčší potlesk si právom vyslúžila naša favoritka a to dáma úplne vpravo. :-)















a toto je naša víťazka v našej vlastnej súťaži :-)
o najzaujímavejší dáždnik




















Po krátkom, ale silnom daždi pred finálovým zápasom dámy zašlapávali vykopnuté trsy trávy. Úlohu sme brali zodpovedne. Na chvíľu som sa cítila ako Julia Roberts v Pretty woman.

niektoré dámy zašlapávali trávu bosé





štvrtok 7. júna 2012

Ako na rizoto



Jonášov guest blog


šparglové rizoto, archív Jonáš

Zelená špargľa je ešte dostupná, takže škoda nevyskúšať tento základný taliansky jarný recept, rizoto so špargľou. Rizoto je jednoduchá vec, ktorá ale vyžaduje pomerne striktný postup krokov, aby výsledkom bolo rizoto ako má byť. Najprv rýchly recept pre tých, ktorí rizoto varia a základy nepotrebujú:

(pre dvoch)
250 g ryže na rizoto
1 menšia cibuľa
1 dl bieleho suchého vína
250 g zelenej špargle
1 l vývaru (zeleninového/kuracieho)
30-50 g masla
parmezán

Zo špargle odkrojíme vrcholce a odložíme, drevnaté konce stoniek odkrojíme a dáme do vývaru, zvyšnú špargľu nakrájame na trojcentimetrov. Začneme rizoto ako normálne, desať minút pred koncom pridáme špargľu, inak by sa rozvarila a hlavne zožltla, čo nie je pekné. Nakoniec pridáme maslo a parmezán, necháme 2 minúty odstáť. Počas toho sparíme vrcholce špargle. Rizoto solíme až pred servírovaním a predtým ochutnáme, dosť soli mu totiž dodá vývar a parmezán. Na tanieri posypeme parmezánom a ozdobíme koncami šparglí. Mňam.

Pre tých, čo sa to chcú naučiť:
Zásadným problémom je na Slovensku presná predstava o tom, ako má správne talianske rizoto vyzerať. Na obrázku má skôr vzhľad ryžovej mliečnej kaše, avšak chuť je úplne iná. A podobne aj pocit v ústach: ryža nie je rozvarená, ale al dente, všetky chute pekne splývajú a špargľa je ešte stále chrumkavá a svieža. Skrátka nejde o slovenské rizoto, teda zmes ryže, zvyškov z nedeľného obeda a mrazenej zeleniny. Niektoré slovenské kvázitalianske reštaurácie dobiehajú krémovitosť smotanou, na tie pozor, smotana nemá čo robiť v rizote (ani cestovinách). Kto absolútne nevyhnutne potrebuje smotanovú chuť, použije lyžicu mascarpone, aby sa ryža aspoň nekúpala v bazéne mlieka.

Bod číslo jeden: treba mať správnu ryžu. Teda Carnaroli, Vialone Nano alebo Arborio. Cena je tak 2,50 až štyri eurá za kilo, na vrecku nesie nápis „per risotti“ a dá sa zohnať aj v supermarketoch. Kto sa chce tresnúť po vrecku, použije rok zrejúcu Carnaroli z farmy Acquerello, predáva sa v plechoviciach za vyše 20 eur za kilo a dá sa zohnať aj na Slovensku. Z normálnej štandardky či SOSky talianske rizoto neuvaríme, nemajú vhodný obsah škrobu (ktorý zahusťuje a nasáva tekutinu) a amylopektínu (ktorý spôsobuje lepkavosť). Obe látky sú rozpustné vodou, takže ryžu neoplachujeme. Zrná by mali byť celé, nepolámané, inak sa rozvaria. Preto je vhodné pri varení používať drevenú varechu, aby zrná nerozbila. Ryža na rizoto potrebuje podľa typu 17 až 25 minút, odporúčaná doba je na krabici. Al dente znamená jednoducho, že stred zrna ešte nie je uvarený, kto nemá skúsenosť, nech rozhryzne zrnko. Ak je al dente, malo by mať uprostred bielu bodku surovej ryže veľkosti špendlíka. Ak je hrubšia, ešte potrebuje variť, ak tam nie je, už sme to prešvihli.

Bod číslo dva: víno dodáva rizotu príjemnú kyslosť, ktorá odľahčuje inak veľmi plnú chuť. Takže chceme ľahké víno s kyselinkou, napríklad chardonnay, vlašský rizling alebo zelený veltlín. Opatrne s výraznejšími kvetinkovými vínami ako je červený tramín, môže sa biť s inými chuťami. Samozrejme platí základ, že ak mi víno nechutí na normálne pitie, nedávam ho ani do rizota. Rizoto bez vína nefunguje, na to pozor, bez vínnej kyslosti má rizoto veľmi plochú, fádnu chuť.

 Bod číslo tri: vývar: zeleninový, kurací alebo hovädzí. Ak používame kocku, tak radšej nejakú bez glutamanu – prirodzeným zdrojom glutamanu je parmezán, ktorý do rizota ide tiež, tak nech sa to nepreženie. Vývar musí byť horúci počas varenia rizota. Vývar je pre chuť rizota nevyhnutný, s vodou veľmi prázdnu chuť.

Postup:
Vezmeme hlbokú panvicu, na ktorej osmažíme cibuľku a potom do nej hodíme ryžu. Tú osmažíme dve-tri minúty na horúcej panvici kým nie je sklovitá. Ide o veľmi podstatný krok: opraženie (Taliani hovoria tostatura) zabezpečí, že sa vývar vstrebáva rovnomerne a ryža sa nerozvarí. Prilejeme víno a necháme ho vyvariť. Keď je víno skoro preč, prilejeme naberačku vývaru a miešame, rizoto by malo bublať, ale nie silno. Ako sa bude vyvárať voda, zrnká ryže sa začnú zväčšovať. Keď je vývar skoro preč, prilejeme ďalšiu naberačku, vždy toľko, aby zakrývala ryžu. Toto opakujeme až kým nie je ryža al dente a akurátne hustá – ak zatrasieme panvicou, rizoto by malo robiť vlnky, nebyť masou ani riedkou kašou. Pridáme tak dve lyžice strúhaného parmezánu a maslo, priklopíme a necháme dve minúty odležať. Zamiešame, dáme do hlbokých tanierov (keď udrieme párkrát dlaňou po dne, pekne sa roztečie na rovnú hladinu) a podávame posypané ďalším parmezánom. Podávame okamžite, inak sa rizoto vlastným teplom rozvarí. (Naopak ak vieme, že budeme na niekoho čakať, tak radšej nakladať mierne nedovarené). Toť vsjo, pol hodinky od zapnutia sporáka po servírovanie. Easy.

Rizoto nepotrebuje vôbec žiaden prídavok, ale tu je predsa len niekoľko jarných nápadov: špargľa (viď postup hore, dobrá je aj biela špargľa ale treba ju šúpať a nevyzerá v bielom rizote nijako zaujímavo), hrášok (na akurátne uvarenie mu stačia dve-tri minútky v rizote na konci varenia) alebo medvedí cesnak. Podstatou je uvedomovať si, že chceme aby zeleninka v rizote ostala chrumkavá a nerozvarená, lebo tak tvorí pekný protiklad kašovitému rizotu. Preto ju nepridávame hneď na začiatku. Pozor na výrazné syry ako je gorgonzola, môžu byť v rizote prisilné, odľahčiť sa dajú lyžicou mascarpone, čo je asi jediný ospravedlniteľný spôsob použitia smotany v rizote.

Ako som hovoril, easy. Otázky píšte Katke, pre všetko čo treba vedieť o rizote si stačí prečítať In Search of Perfection od Hestona Blumenthala.

utorok 5. júna 2012

pondelok 4. júna 2012

It's a polo time.

Uplynulú nedeľu som strávila na konskom póle. V malej minisérii príspevkov sa vám pokúsim sprostredkovať príjemnú atmosféru, ktorá sprevádzala celú akciu.

6. medzinárodné otvorené majstrovstvá Slovenska v konskom póle boli pre mňa v znamení krásnych koní, pekného počasia a skvelej spoločnosti kamarátky a jej rodičov, ktorí ma pozvali.

pozvánka
















Na póle som bola po prvýkrát, takže všetko bolo pre mňa nové. Keďže nevlastním žiadny klobúk, sobotu som strávila v obchodoch hľadaním ozdoby do vlasov. Našla som tento bizarný kvet, ktorý sa mi s odstupom času stále viac páči. :-)














Turnaj sa konal na zámku Eibrechsdorf asi hodinu cesty od Bratislavy. Ak čítate môj blog pravidelne, viete, že mám rada vodu, takže vám je už asi jasné :-), že po vzhliadnutí tohto mosta som si toto miesto hneď zamilovala.


A potom sme prišli k ihrisku. Predstavte si dlhý zelený trávnik obkolesený lesom s krásnymi koňmi. Radosť sa pozerať.

















O zašliapavaní trávy, klobúkoch a hráčoch póla si môžete prečíťať v ďalších častiach tejto minisérie. :-)






















Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...